Üretici Firma Tek Nokta Başvuru Protokolü Hakkında Duyuru

Lonca Belgelendirme A.Ş. ve SANİCA Isı Sanayi A.Ş. , Pegasolift İstif Makinaları Sanayi A.Ş. arasında mesleki yeterlilik kurumunun belgelendirme teşvikleri kapsamında “Üretici Firma Tek Nokta Başvuru” protokolü imzalanmıştır.


Pegasolift İstif Makinaları Sanayi A.Ş. , T.C. Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan 5444 sayılı kanun ve tebliğlerde yer alan tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler arasında var olan;


13UY0145-3 Endüstriyel Taşımacı
15UY0205-3 Köprülü Vinç Operatörü
10UY0002-3 Makine Bakımcı
12UY0105-3 Makine Montajcısı
12UY0069-3 Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı


İlgili kanun kapsamında yapılacak olan mesleki yeterlilik sınavlarında başarılı olan kişilerin sınav ve belge masrafları işsizlik fonundan karşılanmaktadır.


Proje kapsamında mesleki yeterlilik sınavları yetkilendirilmiş kuruluş Lonca Belgelendirme A.Ş.tarafından yapılacak olup, sınavlarda başarılı olan kişiler çalıştıkları mesleğe/bölüme ait mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazanacaktır.

Mesleki yeterlilik belgesi için başvuru yapan kişilerin 3 sınav hakkı bulunmaktadır. Birinci sınavlarında başarısız olan adayların ücretsiz şeklide 2 sınava daha katılma hakkı bulunmaktadır.


Sınavlarda başarılı olan kişilerin mesleki yeterlilik belgeleri Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından anlaşma yapılan matbaada basılıp Lonca Belgelendirme A.Ş. ye gönderilmekte ve lonca Belgelendirme A.Ş. tarafından da belge sahiplerine iletilmektedir