Fatinoğlu, İtalya’da şirket satın aldı

Fatinoğlu, İtalya’da şirket satın aldı

Sanica markasıyla faaliyet yürüten Fatinoğlu Holding, yeni girdiği taşıma ve istifleme sektöründe 3 fabrika yatırımının ardından önemli bir satın alma yaptı. İtalyan Pegasolift’i satın alan Fatinoğlu, sektöre toplamda 100 milyon Euro yatırım gerçekleştirdi.

Beş ana işkolunda faaliyet yürüten Fatinoğlu Holding, taşıma ve istifleme sahasına peş peşe önemli yatırımlar gerçekleştiriyor. 2019’da deneme mahiyetinde başladığı forklift üretimini ileri seviyeye çıkaran ve 3 ayrı fabrikaya dönüştüren Fatinoğlu Holding, son olarak İtalya’da Pegasolift şirketini satın aldı. Fatinoğlu Holding, Manisa Akhisar’da faaliyete geçirdiği 48 bin metrekare alan üzerinde kurulu taşıma ve istifleme tesislerinin yanı sıra İtalya Verona merkezli Pegasolift hamlesiyle şirketin dünyanın 100 ülkesindeki bayilik ağını çatısı altına aldı. Fatinoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Ali Fatinoğlu, taşıma ve istifleme alanında elektrikli forklift, elektrikli transpalet ve manuel transpalet üretim yapısını tamamladıklarını söyleyerek, “Üç farklı gruptaki üretim süreçlerimizi tamamladık. Pegasolift satın almasıyla da bayilik yapımızı oluşturduk. Sanica ve Pegasolift markasıyla bu alanda dünyanın önemli oyuncularından biri olacağız” dedi. Fatinoğlu, son satın alma da dahil taşıma ve istifleme sahasında 100 milyon Euro’luk yatırıma imza attı.

Ali ve Nesimi Fatinoğlu tarafından 1987 yılında temelleri atılan Fatinoğlu Holding, ilk üretimini Sanica markasıyla banyo küveti alanında gerçekleştirdi. Bugün bu sahada dünyanın en büyük 5 üreticisinden biri olarak faaliyet yürütüyor. Türkiye’nin ilk akrilik küvet üreticisi Fatinoğlu banyo ve spa grubundan, rezervuar grubuna, ısı ve tesisat grubundan, kombiye, panel radyatöre, alt yapı ve üst yapı boru grubuna, cam grubuna uzanan alanlarda önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Dünyanın üç ayrı bölgesinde yüksek hacimli depoları bulunan ve 80’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Fatinoğlu Holding, bu yıl için 40 milyon Euro ihracat gerçekleştirmeyi planlıyor. Şirketin, iş hacminin yüzde 40’ını oluşturan ihracat, yeni dönemde yüzde 65’leri buldu.

Örneğin elektrikli forklift Türkiye’nin önemli bir ihtiyacı. Bu alanda önemli bir boşluk var ve biz çevreci ürünlerimizle ülkemizde önemli bir hizmet sunacağız. Yeni nesil, az tüketen, nitelikli enerji ihtiyacı içerisinde olan ürünlerle, hem satışta memnuniyet yaratacağız, hem de satış sonrasında. Geçen yıldan bu yana yaptığımız yatırımlar ve üretimlerle önemli bir noktaya geldik. Bundan sonra hem Türkiye’de, hem de dünya pazarlarında hızla mesafe kat edeceğiz. Amacımız bu alanda dünya üreticisi ve markası olmak. Hem üretimde marka olacağız, hem de Sanica ve son İtalyan şirketin satın almasıyla bünyemize aldığımız Pegasolift markalarımızla pazar payımızı artıracağız.

Ali Fatinoğlu

Geçen yıl elektrikli forklift ve manuel transpalet üretimine başlayan Fatinoğlu Holding, dünyaca ünlü İtalyan firması Pegasolift satın almasıyla üretim ağına elektrikli transpaleti de ekledi. 30 yıllık sanayici ve marka sahibi Pegosalift’in 95 ülkede yürüyen bayi yapısı, Fatinoğlu’nun yurt dışı pazarlara hızlı ulaşmada en önemli adımı oldu. Ali Fatinoğlu, “Satış ağımız bir anda çok kuvvetlendi. Yani bir taraftan büyük bir kümelenmenin içinde yürüyen Akhisar üretimimiz, üç koldan en modern şekilde ilerlerken, diğer yandan, iki güçlü markamız ve bayi ağımızla dünya pazarlarında da önemli adımlar atacağız” dedi.

Tümünü oku