Norveçli emekliler Sanica Isı’nın yüzde 5’ini aldı

Borsa İstanbul’da gong, Sanica Isı için çaldı. Yıldız Pazar’da ‘SNICA’ kodu ile işlem görmeye başlayan Sanica Isı’nın halka açıklık oranı yüzde 29,63, halka arz büyüklüğü ise 801,2 milyon lira oldu. Dünyanın en büyük emeklilik fonlarından biri olan Norveç Emeklilik Fonu Norge Bank Investmen Management de Sanica Isı halka arz paylarının yüzde 5’ini aldı.

Sanica Isı Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, yurt içi bireysel ve kurumsal yatırımcıların yanı sıra bu dönemde yabancı kurumsal yatırımcıların da halka arzlarına yüksek ilgi gösterdiklerini söyledi. Yaklaşık 167 bine yakın yeni ortağın güvenin getirdiği sorumluluk bilinciyle yollarına devam edeceklerini belirten Fatinoğlu, “Daha net ifadeyle yatırımcılardan aldığımız destekle Sanica Isı olarak ‘global marka’ olma hedefimize bir adım daha yaklaştık.” ifadesini kullandı.

Fatinoğlu, Sanica Isı’nın Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerinde gerçekleştirdiği panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üretimiyle Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olduğunu vurguladı. Fatinoğlu, şunları kaydetti: “Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerimizde tamamen yerli ve milli üretim anlayışıyla ürettiğimiz panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçalarını dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihraç ediyoruz. Önümüzdeki dönem önceliğimiz yurtdışı yatırımlarımız olacak. Hedeflediğimiz yatırımları hızla hayata geçirdiğimizde vergisel avantajlarla yurt dışı pazarlarda rekabet avantajı kazanacağız. Böylece yurt dışında var olduğumuz pazarlarda konumumuzu güçlendirmenin yanında yeni pazarlara daha avantajlı bir şekilde girme şansı yakalayacağız. Sanica Isı olarak bugünden itibaren yurt dışı fırsatları değerlendirerek yatırımlarımızı hızla hayata geçireceğiz.”

“Borsaya yeni şirketler kazandırmak için var gücümüzle çalışıyoruz”

Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Onur Topaç ise, 2011’den bu yana 25 halka arzda liderlik ve 3 halka arzda eş liderlik yaptıklarını belirtti. Topaç, Sanica Isı gibi üretim yapan, ihracat yapan, istihdam sağlayan ve büyüyen kaliteli yeni şirketleri Borsa’ya kazandırmak için Gedik Yatırım olarak var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti.

Topaç, Sanica Isı’nın 800 milyon TL değerindeki halka açılmasına liderlik etmekten büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek, “Üst düzey yönetim anlayışıyla dünya çapında bir Türk markası olmayı hedefleyen Sanica Isı’nın halka arzına hem bireysel yatırımcıdan hem de yurt içi ve yurt dışı kurumsal yatırımcılardan gelen talepten son derece memnunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Topaç, “Buna göre halka arzda talep edilen tutar toplam arz büyüklüğünün 10,9 katı olurken Sanica Isı paylarının halka arzında bireysel yatırımcılardan 13,7 kat, yurt içi kurumsal yatırımcılardan 9,3 kat, yurt dışı kurumsal yatırımcılardan ise 3,4 kat talep gelmiştir. Halka arzını gerçekleştirdiğimiz bu payları toplamda yaklaşık 167 bin yatırımcıya dağıtmış durumdayız. Aldığımız yüksek talep, şirkete verilen değeri de gözler önüne sererken, buradan elde edilecek gelirin büyük oranda şirketin büyümesinde kullanılacak olması da büyük önem taşıyor. Sanica Isı’nın söz konusu gelirler ile kaydedeceği büyüme, ilerleyen dönemde çok daha fazla yatırımcıya ulaşacağını bizlere göstermekte.” diye konuştu.

“Globalleşme yolunda büyük bir adım“

İntegral Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Cenk Ulukartal da kurum olarak uzman isimlerle yüz yüze ve çevrim içi gerçekleştirdikleri eğitimler sayesinde de sektörün bilinçli yatırımcılarla buluşup, büyümesine de katkı sağladıklarını aktardı. Ulukartal, “Kurumsal Finansman departmanımız ile şirketlerin, halka arz yolundaki meşakkatli süreçlerinde onlara yol göstererek profesyonel ekibimiz ile gerekli tüm desteği sağlıyoruz. Bu sayede halka arz olmak isteyen firmaların kurumsallaşma ve globalleşme yolunda büyük bir adım atmalarını sağlarken, şirketlerin kurumsal ve bireysel yatırımcılarla buluşmalarına yardımcı oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Norveç Emeklilik Fonu Sanica Isı halka arzına katıldı

Gedik Yatırım’ın liderliğinde ve İntegral Yatırım’ın eş liderliğinde toplam 36 aracı kurumun yer aldığı konsorsiyum aracılığıyla 15-18 Kasım 2022 tarihlerinde oransal dağıtım yöntemiyle, pay başına 20,03 sabit fiyattan talep toplayan Sanica Isı’nın halka arzına yatırımcılardan toplamda 10,9 kat talep geldi.

Sanica Isı’nın halka arzına yurt içi bireysel yatırımcılardan belirlenen tahsisatın 13,7 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılardan 9,3 katı ve yabancı kurumsal yatırımcılardan ise belirlenen tahsisatın 3,4 katı talep geldi.

Dünyanın en büyük emeklilik fonlarından biri olan Norveç Emeklilik Fonu Norge Bank Investmen Management de Sanica Isı halka arz paylarının yüzde 5’ini aldı. 40 milyon TL nominal değerli paylarının halka arzında 166 bin 700 yatırımcıya dağıtım gerçekleştirilen Sanica Isı’nın halka açıklık oranı yüzde 29,63, halka arz büyüklüğü ise 801,2 milyon TL oldu.

Kaynak: https://storyboxweb.com/norvecli-emekliler-sanica-isinin-yuzde-5ini-aldi/

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir