Orlando’dan Kavaklı’ya ‘havuz fabrikası’ taşıdı, Elazığ’da altyapı borusu üretimine girdi

Orlando’dan Kavaklı’ya ‘havuz fabrikası’ taşıdı, Elazığ’da altyapı borusu üretimine girdi

Küvet ve jakuzi üretimiyle ünlü Sanica’nın patronu Ali Fatinoğlu, siyasetten uzaklaşınca işlerini daha hızlı büyüttü. ABD’nin Orlando kentindeki bir ‘mini havuz’ fabrikasını satın alan ve Beylikdüzü’ne taşıyan Fatinoğlu, Elazığ’da da altyapı boru Fabrikası kurdu.

İSTANBUL Beylikdüzü’ndeki fabrikalarında akrilik küvetler, jakuziler, cam kabin, panel radyatör, gömme rezervuarlar, bebek bezi değiştirme istasyonları, temiz su ve atık su boruları üreten Ali Fatinoğlu, ABD’den Beylikdüzü’ne ‘mini havuz’ fabrikası taşıdı. Bir dönem siyasete hızlı giriş yapan ve farklı partilerde boy gösteren Fatinoğlu, siyasetten tamamen uzaklaşınca işlerini daha hızlı büyüttüğünü söylüyor. Daha önce Fransa’nın Lyon kentindeki bir ‘panel radyatör fabrikası’nı söküp Beylikdüzü’ne (Kavaklı) taşıyan Fatinoğlu, Elazığ’da da altyapı boruları üreten yeni fabrika yatırımını tamamladı.

ABD’den fabrika aldım
Türkiye’de son yıllarda özellikle Kuzey Avrupalıların gayrimenkul çok sayıda aldığını, Ege ve Akdeniz’de ikamet etmeye başladığını belirten Ali Fatinoğlu, bu gelişmeye bağlı olarak ‘evlerde mini spa havuzları’ pazarının büyümeye başladığını anlattı. Fatinoğlu, bu talebe etkili yanıt vermek için mini havuz tesisi kurma kararı aldıklarını belirterek, şöyle konuştu: “ABD’de küresel krizde çok fabrikanın battığını öğrendik. Orlando’da bir spa mini havuz fabrikasını satın aldık. Tüm üretim birimlerini Beylikdüzü’ne getirdik. Bu tesisimizde mini havuz üretiyoruz ve satıyoruz. Pazarımız da hızla büyüyor.”

Finnmetal Tüzmen sayesinde
Ali Fatinoğlu, 2003 yılında da Fransa’da satın aldığı Finnmetal Fabrikası’nın makine parkını Türkiye’ye getirip Kavaklı’ya kurduklarını hatırlatarak şöyle konuştu: “O dönemde yabancı firmaysan başka ülkedeki bir fabrikayı Türkiye’ye taşıyabiliyormuşsun. Türksen yasakmış. Durumu dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’e anlatınca bürokratik sorunları çözmüştü. Bu panel radyatör fabrikamızın kapasitesini de yüzde 30 artırıyoruz.”

İtalya’ya yerleştik
Avrupa’daki krizin de farklı fırsat yarattığnı söyleyen Ali Fatinoğlu, 3 yıl önce Bükreş’te şirket kurduklarını ve doğrudan dağıtıma başladıklarını belirterek, şunları anlattı: “İtalya’da örgütlendik. Ülkenin sanayi bölgesi Beriscia’da da çok sayıda fabrika kapanmış durumda. En güzel fabrika binalarından birini (4 bin metrekare) kiraladık. Hem İtalya geneline kolay mal satacağız hem de Sanica İtalya’dan İtalyan firması olarak ihracat yapacağız.”

Boruya 100 milyon dolar
2011’de radikal bir karar daha aldıklarını ve boru üretimine girdiklerini ifade eden Ali Fatinoğlu, şunları dile getirdi: “Boru üretimi için 4 tesis kurduk. Toplamda 100 milyon dolarlık yatırım yaptık. Temiz su borusu, atık su (Pis su) boruları ve ek parçalar için üç tane üretim tesisi kurduk. Hepsi Beylikdüzü Kavaklı’da. Boru için dördüncü tesisi de altyapı boruları üretmek için Elazığ’da kurduk. Bu yatırımı da 2011’in 8’inci ayında tamamladık. Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde havaalanına çok yakın bir yerde kurduk. Orada kapanan Keban Plastik’in kadrosu da yatırımımız için çok uygundu. Elazığ’ın 25 bin öğrencisi olan bir üniversitesi de var. Ulaşım çok kolay. Sabah git akşam gel mümkün. Allah THY’den razı olsun.”

Hürriyet