Sanica’dan 50 milyon dolar yatırım

Sanica’dan 50 milyon dolar yatırım

30 yıldır Fatinoğlu Holding çatısı altında banyo, ısıtma ve plastik boru sektörlerinde faaliyet gösteren Sanica, 2018’de 3 ülkeye 50 milyon dolarlık üretim ve depo yatırımı yapacak.

30 yıldır Fatinoğlu Holding çatısı altında banyo, ısıtma ve plastik boru sektörlerinde faaliyet gösteren Sanica; yeni ürün grubuyla büyümeye devam ediyor. Sanica adına konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Emre Fatinoğlu: “ Şirket olarak hedefimiz her zaman doğaya ve insana saygılı olmayı misyon edinerek katma değeri yüksek ürünler üretmek ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak. Bu amaçla çıktığımız yolda 2018 Nisan ayı itibariyle yeni ürünlerimiz olan kombi ve şofbenleri piyasaya sürüyoruz. Isıtma sektöründe uzun yıllardır üretimini yaptığımız panel radyatör ve havlupan radyatörlerinin yanına yeni kombi ve şofben modellerimizle ürün yelpazemizi genişleterek sektördeki konumumuzu perçinlemek istiyoruz. Bu yeni üretim hatlarımız için Akhisar’da bulunan üretim tesislerimizde ilk etapta 12 bin m2 kapalı alanda faaliyete başlayacağız. Ürünlerimiz uzun süren ar-ge çalışmaları sonucunda geliştirdiğimiz piyasadaki en son teknoloji ile en verimli ve rekabetçi ürün olacaktır.” Dedi.

Sanica’nın kuruluş öyküsünden bahseder misiniz?

1987 yılında yalnızca banyo grubuyla faaliyet gösteren bir şirket olarak yola çıktık. İlerleyen yıllarda Sanica markası ile banyo küveti, su deposu, banyo lavabosu, banyo dolabı, mermerit mutfak tezgahı ve jakuji üretmeye başladık. 1994 yılına kadar yalnızca iç pazara hizmet verdik, o tarihten sonra ise yurtdışına açıldık. Sanica Dış Ticaret şirketi ile yurtdışında yapılanmalar oluşturduk. Bugün geldiğimiz noktada ürettiğimiz tüm ürünleri ihraç ederek yurtdışında Sanica markasıyla tanınan bir şirket haline geldik.

Ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Boru üretiminde Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biriyiz. Model çeşitlemesine gidiyoruz, kalıba ciddi yatırım yapıyoruz. Böylece sektörde öne çıkıyoruz. Elazığ’da 2011 yılında kurulan üç fabrikamızda altyapı ve üstyapı boruları üretiyoruz. Banyo grubunda 40 bin m2 kapalı, 40 bin m2 açık alanlı tesisimizde akrilik küvet, jakuzi, camdan kabin üretimi yapıyoruz. Sanica markasıyla lüks, Atlantik markasıyla ekonomik grupta üretimimiz var. Banyo grubunda dünyanın ilk üç üreticisinden biriyiz.

Hangi ülkelerde yapılanmalarınız var?

Sanica olarak toplam 72 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Şu an İngiltere, Kanada ve Macaristan’da yapılanmalarımız var. 2018 yılı içerisinde yurtdışındaki yapılanma hedeflerimiz ile bu sayıyı arttırmayı planlıyoruz.

Tümünü oku