Çin’de pazar lideri oldu 5 yıllık hedef 1 milyar TL

Çin’de pazar lideri oldu 5 yıllık hedef 1 milyar TL

Sanica markası ile global bir oyuncu haline gelmenin planlarını yapan Fatinoğlu Holding, 40 yaşın altındaki iki ikinci kuşak yönetici ile agresif yatırımlar peşinde.

Boru, radyatör ve akrilik küvet üretip 72 ülkeye ihracat yapan Fatinoğlu Holding, şimdi ikinci kuşağın yönetime geçmesi ile yeni bir sıçramanın eşiğinde. Ağabeyi ile yönetimde olan Emre Fatinoğlu, Sanica markası ile Çin’de pazar lideri olduklarını, İngiltere’de depo yatırımı yaptıklarını ve Macaristan’da üretimi başlama planları olduğunu anlattı. Şirketin cirosu 325 milyon TL seviyesinde. Geçtiğimiz yıl yüzde 30 büyüdüklerini anlatan Fatinoğlu, “İhraçat artışımız yüzde 50’nin üzerinde oldu” dedi. 2018 ciro hedefl erinin 450 milyon TL olduğunu da ekledi. Fatinoğlu, hedefl erinin 5 yıl içinde 1 milyar TL seviyesine ulaşmak olduğunu, bu yolda dış pazarlarda yatırıma hız vereceklerini söyledi.

Fatinoğlu Holding 30 yıllık bir firma ve Sanica markası ile tanınıyoruz. Son dönemde büyüme sürecine girdik. 2010’de yaptığımız plastik boru yatırımı ile sektördeki en büyük firmalardan biri olduk. Türkiye, plastik boru ve panel radyatörde dünyada söz sahibi ülkelerden biri. Biz de üretimimizi bu alanda yoğunlaştırdık. Geçtiğimiz yıl İstanbul’daki panel radyatör tesisimizi Akhisar’a taşıdık. Yaklaşık 20 milyon euroluk bir yatırım oldu bu. Yanına bir cam üretim tesisi ekledik. Şimdi bir de kombi üretimi yatırımımız var. Nisan gibi üretime başlayacağını düşünüyorum. Yıllık 20 bin adetlik bir üretim öngörüyoruz ilk etapta. Elazığ’da da bir boru üretim tesisimiz bulunuyor. Fahri Elazığlı da olduk. Küvet üretiminde de kapasite artırıyoruz. Üst ve orta segmentte üretim yaparken, orta alt ve alt segmentlere de girdik. Burada Çin’den ithalatın önüne geçmeyi hedefl emiştik, başardık ve ciddi rakamlara ulaştık.

Emre Fatinoğlu

Önümüzdeki 5 yılda 1 milyar TL ciro hedefini yakalamak istiyoruz. Bunu gerçekleştirirken mevcut işlerimizi geliştirip belki yeni ürün gruplarına girmemiz gerekiyor. Bu yolda markalaşmak çok önemli. Sanica markamıza yurtdışında da ciddi bir yatırım yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

Tümünü oku